ЕПИДЕМИОЛОГОТ ДАНИЛОВСКИ: ПРЕЈАК ИМУНОЛОШКИ СИСТЕМ СОЗДАВА КОНТРА ЕФЕКТ ВО БОРБАТА СО КОРОНАТА

Епидемиологот Драган Даниловски на Фејсбук предупреди и на опасноста од „цитокинска бура“, или пресилен имунолошки систем кој создава контра ефект во борбата со коронавирусот. Посочува

НЕДЕЛА НА ПЛАНЕТАТА ЗЕМЈА: ПОТРЕБНИ СЕ МЕРКИ ЗА ОБНОВА ПО КОВИД 19 ВО ЗАШТИТЕНИТЕ ПОДРАЧЈА

“Пост Ковид обнова во заштитените подрачја” е една од темите кои ја означија неделата во која го одбележуваме Денот на Планетата Земја (22 април). Светскиот

ДЕНЕС ПРЕТПЛАДНЕ СОНЧЕВО, ПОПЛАДНЕ СО УСЛОВИ ЗА ЛОКАЛЕН ДОЖД

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен и северозападен правец, додека во попладневните часови,

ВО ИМЕ НА МАКЕДОНИЈА, БУЈАР ОСМАНИ ЈА ПОДДРЖА УКРАИНА ВО КОНФЛИКТОТ СО РУСИЈА

За време на телефонскиот разговор на министерот за надворешни работи, Бујар Османи, со министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба, беше подвлечена поддршката на

ДР. СТЕВАНОВИЌ: БРИТАНСКИОТ СОЈ ГИ БРИШЕ БЕЛИТЕ ДРОБОВИ ОД РЕНГЕН СНИМКИТЕ

Директорката на Инфективната клиника, Милена Стевановиќ во интервју за Канал 5 вчеравечер зборуваше за притисокот со кој се соочуваат докторите, за мерките кои треба да