РАШКОВСКИ ИМОТОТ ГО ПРЕФРЛИЛ НА ДЕЦАТА, А ЏИПОТ БИЛ ВО СОПСТВЕНОСТ НА ВЛАДИН ХОНОРАРЕЦ

Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, кој од петокот е во куќен притворза набавката на софтверот за сообраќај додека ја извршуваше функцијата, уште во

ПРИСТИГНАА 10.530 ДОЗИ НА ФАЈЗЕР, СЕ ОЧЕКУВААТ УШТЕ ТОЛКУ ЗА ШЕСТ ДЕНА

Откако вчера попладне во земјава пристигна првата пратка од Фајзер или вкупно 10 530 дози вакцини против ковид-19, следната доза треба да ја очекуваме за

ДЕЛЕГАЦИЈАТА НА ВООРУЖЕНИТЕ СИЛИ НА РОМАНИЈА ВО ПОСЕТА НА МАКЕДОНИЈА

Делегација на Вооружените сили на Романија, предводена од началникот на Генералштабот, генерал-потполковник Даниел Петреску, денеска е во посета на Р Македонија.   Генералот Петреску ќе

ОБЈАВЕНИ НОВИТЕ ЦЕНИ НА ГОРИВАТА, ПОСКАПУВААТ БЕНЗИНОТ И ДИЗЕЛОТ

Малопродажните цени на бензинот еуросупер БС-95, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 0,50 денар/литар, додека малопродажната цена

КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ ПРЕДЛОЖИ РЕСТРИКТИВНИТЕ МЕРКИ ДА ПРОДОЛЖАТ УШТЕ ЕДНА НЕДЕЛА

Уште една недела да траат рестриктивните мерки препорачува Комисијата за заразни болести. Мерките опфаќаат полициски час во периодот од 20 до 5 часот наредниот ден,

ПРИПАДНИК НА АРМИЈАТА СЕ ЗДОБИЛ СО ПРОСТРЕЛНА РАНА ПРИ ВЕЖБА НА „КРИВОЛАК“

Припадник на Армијата вчера околу 13 часот се здобил со прострелна рана од пиштол во пределот на стапалото при воени вежби на воениот полигон „Криволак“.

УГОСТИТЕЛИТЕ И ТУРИСТИЧКИТЕ АГЕНЦИИ УТРЕ НА ПРОТЕСТ ПРЕД ВЛАДАТА

Туристичко-угостителскиот сектор за утре закажа нов протест пред Владата, со цел исполнување на нивните барања. Тие бараат еднократна финансиска помош за регистрираните угостителски објекти на

КАКО РЕАГИРАА ГРАЃАНИТЕ И РЕГИОНОТ НА ПОСТАПКАТА НА ЗАБОЛЕНАТА ПРАТЕНИЧКА

Во македонското собрание вчера се случи една несекојдневна ситуација, во која двајца пратеници позитивни на Ковид-19, гласаа за законите од посебни кабини. Пратеничката во Собранието