Илкова и Нацоски на јубилејниот концерт на „Скопски солисти“

Јубилејниот концерт на Камерниот оркестар „Скопски солисти“ ќе се одржи вечерва, на 9 ноември (понеделник) во салонот на Националната опера и балет под наслов „Јубилеј

Настап на пијанистот Франческо Тристано со оркестарот на Филхармонија

Оркестарот на Филхармонија на 5 ноември ќе го одржи симфонискиот концерт „Кругови“, на кој како солист ќе настапи креативниот пијанист Франческо Тристано од Луксембург. Диригент

Самостојна онлајн изложба „Преплетувања“ на Славица Јанешлиева

Од денеска 5-ти ноември 2020 со почеток во 12 часот, на www.slavicajaneslieva.mk ќе може да се проследи онлајн изложбата “Преплетувања“ на авторката Славица Јанешлиева. “Нејзина

Со победата на Станче Алексов отворен е осмиот циклус на проектот Ново Име во Македонија

Со победата на Станче Алексов од Кочани, кој стана (седмо) Ново Име на музиката, отворена е шанса за сите млади од 16 до 30 години

Костадиновска: Во ликовите од „Вистинска приказна за двете соседни кралства“ се пресликани денешните деца

– Главните ликови во книгата „Вистинска приказна за двете соседни кралства“, Хана и Фран, не се целосно измислени и може да се каже дека делчиња

Јубилејниот број на „Синтези“ посветен на Блаже Конески

Јубилејниот, педесетти број на списанието „Синтези“, целосно е посветен на делото на големиот македонски поет, раскажувач, есеист, книжевен научник и лингвист Блаже Конески. Објавувањето на

Сребрена палма за „Врба“ на Манчевски во Валенсија, за една недела освои две награди на два континента

Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски ја освои престижната Сребрена палма на филмскиот фестивал во Валенсија, Шпанија. Жирито на 35. издание на еден од најголемите европски

Избрани добитниците на наградата “13 Ноември” на Град Скопје за 2020 година

Одборот за доделување на Наградата „13 Ноември“ на Град Скопје, вчера (28.10.2020 година) по спроведеното тајно гласање, и официјално ги објави добитниците на Наградата „13

1 20 21 22