ЈСП Скопје воведува дополнителни автобуси за Задушница

ЈСП Скопје во пресрет на верскиот празник Задушница утре и задутре воведува дополнителен број автобуси на линиите 59, 59А и 59Б. Дополнителен број ЈСП автобуси

За една недела отстранети 266 непрописно паркирани возила од јавните површини

Во текот на изминатата недела (29.10 – 04.11.2020 година) со специјалните возила пајак се отстранети вкупно 266 возила од јавните површини. Од вкупниот број непрописно

Денес не очекува променливо облачно време со локални врнежи од дожд

Претпладне не очекува променливо облачно со повремени локални врнежи од дожд. Во попладневните часови врнежите полека ќе престануваат, а облачноста значително ќе се намали. Ќе

Улицата „Бојмија“ во населба Острово станува еднонасочна

Деновиве се поставува хоризонтална и вертикална сигнализација за воведување еднонасочен режим на улицата „Бојмија“ во населбата Острово, зад Трговскиот центар „Скопјанка“, во правец кон Железничката

Нова водоводна мрежа и фекална канализација на ул.„Варшавска“

ЈП Водовод и канализација – Скопје изврши увид на теренско техничките активности за реконструкција на водоводната и фекалната канализација по дел од ул.„Варшавска“, во општина

226 санкционирани возачи на подрачјето на Карпош

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (03.11.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. Само на територијата на Општина Карпош

Студентите од утре ќе можат да ги продолжат годишните билети

Oд утре, четврток (5.11.2020 год) корисниците на бесплатен студентски годишен билет и на билетот за возрасни лица, можат да ја продолжат важноста на билетот за

44. роденден на Карпош – посветен на здравствените работници

Општина Карпош денеска одбележа 44. години од своето формирање. Почитувајќи ги заштитните мерки и протоколи, беше организиран настан на отворено, на Спортско – рекреативниот центар

Потпишан меморандум за соработка помеѓу ЈП Лајка и ФВМ: Резултатите од болеста лишманија во рок од 48 часа

Градењето на успешна соработка помеѓу прифатилиштето за бездомни кучиња на JП ЛАЈКА – Скопје и Факултетот за ветеринарна медицина – Скопје и понатаму продоложува. Врз