226 санкционирани возачи на подрачјето на Карпош

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (03.11.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. Само на територијата на Општина Карпош

Студентите од утре ќе можат да ги продолжат годишните билети

Oд утре, четврток (5.11.2020 год) корисниците на бесплатен студентски годишен билет и на билетот за возрасни лица, можат да ја продолжат важноста на билетот за

44. роденден на Карпош – посветен на здравствените работници

Општина Карпош денеска одбележа 44. години од своето формирање. Почитувајќи ги заштитните мерки и протоколи, беше организиран настан на отворено, на Спортско – рекреативниот центар

Потпишан меморандум за соработка помеѓу ЈП Лајка и ФВМ: Резултатите од болеста лишманија во рок од 48 часа

Градењето на успешна соработка помеѓу прифатилиштето за бездомни кучиња на JП ЛАЈКА – Скопје и Факултетот за ветеринарна медицина – Скопје и понатаму продоложува. Врз

ЈП Лајка: Едукацијата на новиот тим е основа за успешна работа

Изминатите неколку месеци прифатилиштето за бездомни кучиња на ЈП ЛАЈКА – Скопје оствари успешна соработка со Центарот за благосостојба на животни при Факултетот за ветеринарна

Водата во Скопје е квалитетна и безбедна за пиење

ЈП Водовод и канализација – Скопје со цел подобра информираност на граѓаните на град Скопје, го објавува неделниот извештај за квалитетот и безбедноста на водата

Град Скопје со помош за настраданите во земјотресот во Измир

Советот на Град Скопје на денешната 9-та вонредна седница донесе Одлука за давање помош на настраданите од катастрофалниот земјотрес во Измир, во кој животот го

Бараката на „Матично“ ќе стане младински центар

Денеска, пред објектот на поранешнaта Управа за водење на матични книги „Матично“, прес-конференција одржаа градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, градоначалникот на Општина Центар, Саша

Општина Карпош го санира свлечиштето на улицата „Ловќенска“ 4

Општина Карпош врши санација на свлечиштето на улицата „Ловќенска“ 4, кое претставува повисоко, ридско место, каде што повеќе години земјата се свлекуваше и претставуваше закана