НАУЧНИЦИТЕ ПОТВРДИЈА-ЖИВОТОТ НА ВЕНЕРА Е РЕЧИСИ НЕВОЗМОЖЕН

Нова студија ја исклучува можноста за живот на Венера, објавија светските агенции. откако научниците од Европа и САД во понеделникот изјавија дека нема доволно вода

ПРОНАЈДЕНИ ОСТАТОЦИ ОД НОВ ЧОВЕЧКИ ВИД, КОЈ ГО НОСИ ПРЕКАРОТ „ЗМЕЈ“

Кинески истражувачи открија фосил на череп што можеби да припаѓа на целосно нов човечки вид, што потенцијално може да ги промени ставовите на научниците за

УШТЕ ЕДЕН МИЛИЈАРДЕР ДОБИ ДОЗВОЛА ЗА ВСЕЛЕНСКИ ТУРИЗАМ!

Британската компанија Virgin Galactic, која е во сопственост на милијардерот Ричард Бренсон, објави дека добиле одобрение од американкиот воздухопловен регулатор за првите вселенски туристички летови.

ИНСТАГРАМ ОВОЗМОЖИ ДА ОБЈАВУВАТЕ СЛИКИ ДИРЕКТНО ОД КОМПЈУТЕР!

По долгогодишни барања од корисниците, Инстаграм конечно ја воведе опцијата да се објавуваат фотографии на платформата, директно преку десктоп компјутер. Инстаграм сега ви овозможува да

ШТО ЈА ПРЕДИЗВИКУВА КОЖНАТА БОЛЕСТ КАЈ БЕЛОПЕРКИТЕ?

Морските биолози испитуваат мистериозно заболување на кожата, кое влијае на белоперките ајкули во Малезија, а претходните извештаи покажуваат дека овој феномен е предизвикан од покачување

КОРОНА-ЧЕСТИЧКИТЕ МОЖАТ ДА ТЕЖАТ ОД 100 ГРАМА ДО 10 КИЛОГРАМИ КАЈ ПАЦИЕНТИТЕ

Научниот институт Вајзман во Израел спроведе студија со цел да ја одреди тежината на ковид-честичките. Врз основа на студијата објавена на сајтот „Science Alert“, ако

НОВ МАТЕРИЈАЛ БИ МОЖЕЛ ДА ЈА СТИШИ БУЧАВАТА НА АВИОНИТЕ

Тим на научници развива нов и неверојатно лесен материјал кој може значително да ги „стиши“ авионските мотори. Ваквата технологија би можела да ја доведе гласноста

ВИДЕО: АСТРОНАУТИТЕ ИНСТАЛИРАА СОЛАРНИ ПАНЕЛИ НА МЕЃУНАРОДНАТА ВСЕЛЕНСКА СТАНИЦА

Тим од француски и американски астронаути шест часа поминаа поставувајќи нови соларни панели на Меѓународната вселенска станица. Панелите ќе служат за да се зголеми протокот

1 2 3 64