Научници клонираа загрозен вид на куна кој починала пред 30 години

Научниците во САД клонираа загрозена куна која починала пред 30 години. Црноножната куна, наречена Елизабет Ен, беше клонирана со помош на ДНК од куна, која

Играњето видео игри може да ги намали депресивните симптоми кај момчињата

Една нова студија открива дека машките тинејџери кои често играат видео игри имаат 24,2% помали шанси да развијат депресивни симптоми.

„Персевиренс“ слета на Марс и ја започна својата мисија

Роверот „Персевиренс“ на НАСА, се проби низ атмосферата на Марс и успешно слетал на дното на еден кратер, потврди американската вселенска агенција. Локацијата каде што

Нова понуда на А1 за припејд корисниците – 10ГБ за 299 денари

А1 Македонија го збогатува своето припејд портфолио во мобилната телефонија и ја објавува најновата промотивна понуда за сите припејд корисници на мобилната телефонија со која

На Антарктикот откриени траги од живот на 900 метри под мразот

Ненамерното откривање на живо во морето на карпа под ледената површина на Антарктикот го оспорува нашето разбирање за тоа како организмите можат да живеат во средини далеку од сончева светлина, според тим на биолози.

Студија на Харвард тврди дека диносаурусите биле убиени од комета

Дури и по милиони години, причината за изумирањето на диносаурусите е една од најголемите мистерии. Ново истражување открива дека диносаурусите на Земјата можеби биле убиени