Италија го казни „Фејсбук“ со 7 милиони евра

Италијанското антимонополско тело го казни „Фејсбук“ со 7 милиони евра за непочитување на барањето за корекција на неправилни комерцијални практики поврзани со употребата на корисничките

Тесла веќе заработи повеќе од биткоин отколку од електрични возила

Компанијата Тесла направи вистински бум овој месец објавувајќи дека купила 1,5 милијарди долари во Биткоин. Овој потег ја зголеми вредноста на крипто валутата повисоко и

Роверот Персевиренс утре слетува на Марс во потрага по древен живот

„Персевиренс“, досега најсофистицираниот ровер на НАСА, се очекува да слета на површината на Марс во четврток, 18 февруари, околу 15:55 часот. Роверот патува низ вселената

Роскосмос работи на чудо од воз кое ќе работи без машиновозач

Институтот за термичка технологија во Москва, кој е дел од вселенската корпорација „Роскосмос“, дизајнираше воз „Маглев“ што може да работи без машиновозач. „Маглев“ е железнички

Амазон „влетува“ на пазарот на крипто-валути

За контролата на Амазон врз интернет-економијата се чини дека следна на ред е дигиталната валута, откако станува јасно дека гигантот за е-трговија се подготвува да започне проект за „дигитална валута“ во Мексико.

„Сотник“ е новото одело кое ќе ги чува руските војници

Новото заштитно одело од четврта генерација, „Сотник“, ќе биде полесно за носење и опремено со сите потребни системи за извидништво и комуникација. Овој футуристички оклоп

Фејсбук планира да пушти смарт часовник со здравствени функции

Фејсбук го проширува својот бизнис во повеќе пазари, наредниот е во категоријата на преносни уреди. По уредот за виртуелна реалност, следи смарт часовник кој планираат

Копањето биткоини троши повеќе струја од цела Аргентина

Биткоинот користи повеќе електрична енергија годишно отколку цела Аргентина, сугерира анализата на универзитетот Кембриџ. „Рударството“ или копањето за криптовалутата бара многу силно напојување бидејќи вклучува

А1 Македонија со нова онлајн понуда во месецот на вљубените

А1 Македонија ја збогатува својата онлајн понуда и за сите свои постпејд корисници, во месецот на љубовта, воведува уште поголем избор на атрактивни смарт-телефони, достапни