ОД СЕГА ЌЕ МОЖЕ ДА ДОЗНАЕМЕ ДАЛИ ВО ИДНИНА МОЖЕ ДА ЗАБОЛИМЕ ОД ДЕПРЕСИЈА

Како и многу нарушувања на менталното здравје, депресијата е генетски сложена и се карактеризира со комбинација на многу различни варијанти, велат истражувачите. Масовна студија поврзана

НОВ ВИРУС НА WINDOWS 10-МОРА ДА НАПРАВИТЕ АЖУРИРАЊЕ АКО КОРИСТИТЕ „OFFICE“ ПАКЕТ

Корисниците на Windows 10 кои имаат инсталирано апликации на Microsoft Office на нивните компјутери, мора веднаш да го ажурираат својот софтвер бидејќи е откриен нов

ПАТКА РОДЕНА СО ДЕФОРМИРАНА НОГА ДОБИ ПРОТЕТИКА НАПРАВЕНА СО 3Д ПРИНТАЊЕ

Патката по име Вадлс, која е домашно милениче на гитаристот Бен Вајнман од „Самоубиствени тенденции“ (Suicidal Tendencies), доби портокалова 3Д-печатена протетика за неговата лева нога

ФЕЈСБУК НАРЕДНОТО ЛЕТО ЌЕ ГО ОБЈАВИ СВОЈОТ ПРВ ПАМЕТЕН ЧАСОВНИК

Фејсбук планираат на револуционерен начин да пристапат кон изработка на нивниот прв паметен часовник, што компанијата не го потврди јавно, но во моментов планира да

НАВИСТИНА ПОСТОИ! – ELDEN RING ЈА ДОБИ СВОЈАТА СВЕТСКА ПРЕМИЕРА

На синоќешната прилично досадна презентација на Summer Game Fest, беше откриена една од најочекуваните игри на сите времиња. „Elden Ring“ во изработка на FromSoftware е

АСПИРИНОТ НЕ ГИ ЗГОЛЕМУВА ШАНСИТЕ ЗА ПРЕЖИВУВАЊЕ КАЈ КОВИД ПАЦИЕНТИТЕ

Аспиринот не ги подобрува шансите за преживување на пациентите хоспитализирани поради инфекција со коронавирус, покажа британско истражување. Пациентите со Ковид имаат дури поголем ризик од

ВИДЕО: ОЖИВЕА ЖИВОТНО ЗАМРЗНАТО 24 ИЛЈАДИ ГОДИНИ

Научниците вратија од мртвите мало животно старо 24.000 години, кое било замрзнато на Сибир. Откако животното било загреано и нахрането, безрбетното животно одеднаш станало активно

1 3 4 5 6 7 64