Италија упорно ги прекршува правилата на ЕУ против загадувањето

Италија „упорно и системски“ ги прекршува правилата на ЕУ против загадувањето на воздухот со мали честички, утврди Европскиот суд во вторникот, во пресудата со која

Обилни дождови предизвикаа сериозни поплави на Крит

Поплави предизвикани од обилните дождови го погодија грчкиот остров Крит. Уништени се патишта, мостови, беа поплавени стотици домови, а водата носеше и автомобили со себе.

Поради вирусот,782.000 луѓе останаа без работа во Велика Британија

Стапката на невработеност во Велика Британија се искачи на 4,8 проценти откако пандемијата на новиот коронавирусот уништи рекорден број работни места во државата, покажуваат најновите

Двајца скопјани загинаа во тешка сообраќајна несреќа во Прага

Двајца Македонци загинале во тешка сообраќајна несреќа која рано утрово се случила во Чешка на автопатот Прага-Усти. Како што јавуваат локалните медиуми повикувајќи се на