Пилот на патнички авион тврди дека имал средба со НЛО

Благодарение на радиоаматерот на Стив Даглас, кој ја пресретна радио комуникацијата на пилотот на летот „Американ ерлајнс“ 2292, откриено е дека патничкиот авион на споменатата компанија западно од градот Дес Моинс во Ново Мексико имал необична средба со неидентификуван летечки објект (НЛО).

Победа за животот во Вирџинија, укината смртната казна

Американската сојузна држава Вирџинија ја укина смртната казна, откако пратениците од двата дома го усвоија законот за нејзино укинување. Тој е испратен на потпис до

Германија по два месеци ги отвора училиштата и градинките

Стотици илјади студенти и деца во Германија се враќаат во училиштата и градинките за прв пат во рок од два месеци, иако се стравува од трет бран на коронавирус поради британскиот вид, пренесе АФП.

65% од Европејците планираат да патуваат оваа година

Според истражувањето спроведено од „Изи Џет“, дури 65% од Европејците планираат да резервираат патувања оваа година, и покрај пандемијата и неизвесностите во врска со сегашните ограничувања на патувањето.