Протест во Берлин против Ковид мерките, судири помеѓу полицијата и демонстрантите

Поголема група луѓе се собраа во Берлин да протестираат против Германската влада поради новите рестриктивни мерки кои се донесени. Полицијата мораше да интервенира кога големата

Обвинителството во Хаг одлучи да го продолжи притворот за Хашим Тачи

Специјалното обвинителство за Косово во ХАГ смета дека постои реална можност за заплашување на сведоците и ризик од мобилизирање на приврзаници, па одлучи да го

Доживотен имунитет за претседателот на Русија и за неговото семејство

Долниот дом на рускиот парламент го поддржа законот со кој се обезбедува имунитет на претседателот на државата и на членовите на неговото семејство, дури и

Одобрена употребата на индивидуалните тестови за Ковид-19 во САД

Американската агенција за контрола на храна и лекови (ФДА) соопшти дека ги одобрила првите ковид тестови за индивидуална употреба. Еднократниот тест, кој е направен во

Косовската в.д. претседателка Вјоса Османи позитивна на ковид-19

Вршителката на должноста претседател на Косово и претседателка на косовското Собрание, Вјоса Османи е позитивна на Ковид-19. Веста ја објави лично Османи преку нејзината страница

Злосторствата од омраза во САД на највисоко ниво во последните 12 години

Злосторствата од омраза во САД се искачија на највисоко ниво по повеќе од една деценија, бидејќи федералните власти забележаа и најголем број убиства мотивирани од

Коронавирусот потврден во 85 отсто од домовите за стари лица во Словенија

Ковид-19 вирусот се инфилтрираше во најранливата група на граѓани во Словенија, пензионерите. Министерот за здравство, Томаж Гантар најави дека ќе се спроведе тестирање во сите