Во Албанија се очекува за викенд да биде воведен целосен карантин

Како што се доближува почетокот на пролетта, така и се поизвесна е реприза од ланското ковид-сценарио. Балканските соседи почнуваат да се „затвораат“, а најверојатно прва со таквите строги мерки ќе настапи Албанија.

Бајден фрустриран, Сенатот не го прифати барањето за минимална плата од 15 долари

Американскиот претседател Џо Бајден е разочаран што неговото предложено зголемување на минималната плата до 15 долари на час во земјата нема да биде вклучено во пакетот мерки за стимулирање на американската економија.

Руски дипломати се враќаат од Северна Кореја со рачно туркана количка

Група руски дипломати и нивните семејства направија невообичаен излез од Северна Кореја со рачни туркани колички поради строгите ковид мерки, информира Би-Би-Си.

Убиен албанскиот крал на дрогата, Бехар Софија

66-годишниот наркобос, Бехар Софија, утринава е застрелан во центарот на Тирана. Неговото тело во кое биле испукани два куршуми било пронајдено повредено покрај булеварот Бајрам

Руска шпионажа во Бундестагот

Германското сојузно обвинителство покрена обвинение против германски државјанин кој е обвинет за шпионажа во корист на руската разузнавачка служба. Осомничениот, Јенс Ф, наводно собирал податоци

Кина прогласи целосна победа над сиромаштијата

Кинескиот претседател, Си Џипинг денес прогласи целосна победа во отстранувањето на апсолутната сиромаштија во најнаселената земја во светот. „Од осиромашените рурални жители кои живеат под