Кадроглави пеликани уживаат на Дојранско езеро

Поради изобилството храна и топлата езерска вода, јато од стотина кадроглави пеликани секоја година во периодот од ноември до март уживаат на Дојранското езеро каде претставуваат атракција за посетителите.

Десет помалку познати дестинации во Азија кои вреди да се посетат

Најголемиот континент на планетава секогаш нуди по нешто ново за љубопитните туристи и авантуристи. Следуваат 10 помалку познати дестинации во Азија… Плажите со бел песок

Архитектско чудо-„Васко де Гама“, најдолгиот мост во Европската Унија

Мостот Васко де Гама е најдолгиот мост во Европската Унија. Долга е над 17 километри и ги поврзува северните и јужните делови на Португалија. Мостот

Запознајте ја убавината на Пехчевските водопади (Галерија)

Пехчевските Водопади се само уште една од безбројните убавини на нашата Македонија, кои нудат бегство од урбаното и шанса за прочистување на душата и умот.

Нов дигитален македонски туристички водич

Во насока на зголемување на искористеноста на капацитетите во секторите туризам и угостителство, денес Сојуз на стопански комори на Македонија организираше презентација за дигитален маркетинг

Комплексот Минами во Охрид украсен како од божиќните бајки

Комплексот Минами во село Горно Коњско, во близина на Охрид, во националниот парк Галичица на 1.100 метри надморска височина, со неверојатен поглед на Охридското Езеро

Македонци готват вкусни деликатеси во дивината- Светско, а наше (ВИДЕО)

Во стилот на светски познатите Инстаграм и ЈуТјуб канали каде што странски готвачи приготвуваат најразлични национални деликатеси на отворено во природа, тројца македонски ентузијасти за