Одбележан патрониот празник на ООУ „Блаже Конески“ од Аеродром

По повод 99-годишнината од раѓањето на македонскиот лингвист, професор, академик, кодификатор на современиот македонски јазик, Блаже Конески, градоначалникот на Општина Аеродром, Златко Марин, положи цвеќе

Акции на СВР Скопје: Приведени сопственик на угостителски објект, продавачи на петарди, санкционирани возачи

Во текот на вчерашниот ден, во временскиот период од 16:00 до 23:00 часот на подрачјето на СВР Скопје, беше спроведена зајакната акциска контрола од страна

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 36 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 36 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 470 лица сомнителни и потврдени

Пресечен меѓународен транспорт на дрога, запленети околу 100 кг. марихуана

Вчеравечер полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога оружје и опасни материи го лишиле од слобода А.К.К.(48), од

Арсовска со нов мандат во Глобалниот комитет на жени лидери

Глобалниот комитет на жени лидери ги објави новите членови на бордот. За претседател е избрана Колинда Грабар-Китарович, поранешен претседател на Хрватска, додека Свати Мандела, внуката

151 санкција за непрописно престигнување, 62 за возење под дејство на алкохол

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (18.12.2020) спроведе акциска контрола за санкционирање на непрописното престигнување и возење под дејство на алкохол, прекршоци