Чешка и Словачка не и дадоа согласност на Европската Унија

Чешка и Словачка и дефинитивно не дадоа согласност за заклучоците на Европската Унија за проширувањето, во кои беше вметнато контроверзното барање на соседна Бугарија. Откако

Би-Би-Си го избра Хабиб Нурмагомедов за спортска личност на годината

УБЦ-борецот Хабиб Нурмагомедов е избран за светска спортска личност на годината на Би-Би-Си. Русинот, 32, го зголеми својот совршен професионален рекорд на 29 победи со

Понеделник е неработен ден за припадниците на турската заедница

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ, 21 декември 2020 година (понеделник). Тоа е Ден на настава

,,Црвените фенери‘‘ во Скопје – каква порака се испраќа?

Со тричасовен перформанс во Универзалната сала сексуалните работнички го донесоа Амстердам во Скопје. Овој перформанс има за цел да ја зголеми свеста за секуалната работа,

Вечерва почнува новата сезона на „Преспав“

Новата 5-та сезона од најгледаната македонска комична серија „Преспав“ вечерва ќе започне со емитување во 20 часот и 15 минути на Македонската Радио Телевизија. Серијата

Синот на Руни потпиша за Манчестер јунајтед!

Официјално синот на легендарниот фудбалер на Манчестер јунајтед, Вејн Руни,  потпиша договор со клубот од „Олд Трафорд“. Играчот-тренер на Дерби каунти на својот „Инстаграм“ профил

Објавен јавниот повик за финансиска поддршка на уметници и културни работници

Владата донесе Одлука за финансиска поддршка на уметници и културни работници, која се состои од еднократна исплата на средства во месечен нето-износ од 14.500, 18.000