Кина ќе ги подели примероците од Месечината со други земји

Согласност со меѓунардоната конвенција, Кина ќе сподели со други земји податоци и примероци кои беа собрани од Месечината од мисијата на Чанг-5 Сепак, оваа размена

Десетина факти за големиот христијански празник Божиќ

Како што завршува годината, милиони луѓе ширум светот со нетрпение очекуваат редење на новогодишни украси, шарени сијалички, вкусна храна, весела музика и возбудливи подароци. Доаѓа

На денешен ден во историјата (17.12) – Хронологија

На денешен ден во историјата се случиле следниве важни настани- 2010 година – Мохамед Буазизи се самозапалиТунискиот уличен продавач се самозапали како протест против економските

Зошто на врвот од новогодишната елка ставаме ѕвезда?

Декорирањето новогодишна елка пред празниците е семејна традиција во многу домаќинства. Сеќавањата оживуваат додека ги распакувате божиќните украси, ги уклучувате светилките и ги обвивате околу

Јокиќ феноменален против Портланд, Лејкерс до трета претсезонска победа

Српскиот репрезентативец, Никола Јокиќ. докажа дека е во одлична форма и покрај информациите дека за време на паузата качил дури 15 килограми. Неговата одлична игра