ПОРАДИ КОРОНАВИРУСОТ, АВСТРАЛИЈА НЕМА ДА НАСТАПИ НА ЕВРОВИЗИЈА

Австралиската СБС Телевизија потврди дека нивната претставничка Монтењ нема да можат да отпатува во Холандија на Евровизија, па затоа тие ќе го искористат нивниот live-on-tape

НАСМЕАНИ ЛИЦА НА АЕРОДРОМИТЕ, НОВ ЗЕЛАНД И АВСТРАЛИЈА ГИ ОТВОРИЈА СВОИТЕ ГРАНИЦИ

Солзи, насмевки, прегратки. Илјадници патници од Австралија денес почнаа да пристигнуваат во Нов Зеланд за да се сретнат со своите најблиски, од кои беа разделени

АВСТРАЛИЈА ПРИЈАВИ ПРВ ФАТАЛЕН СЛУЧАЈ НА ТРОМБОЗА ПОРАДИ „АСТРАЗЕНЕКА“

Австралиската управа за терапевтски производи утврди дека смртта на 48-годишна жена со дијабетес која развила тромбоза по примањето на вакцината АстраЗенека е „веројатно“ поврзана со

И АВСТРАЛИЈА НЕМА ДА ГИ ВАКЦИНИРА ЛУЃЕТО СО АСТРАЗЕНЕКА

Најнаселената австралиска држава привремено престана да вакцинира против КОВИД-19 со АстраЗенека, пренесува Ројтерс. По препорака на федералната влада, властите во Нов Јужен Велс објавија дека

АВСТРАЛИЈА: ЖЕНИТЕ ПРОТЕСТИРААТ ПРОТИВ СЕКСУАЛНО НАСИЛСТВО И НЕРАМНОПРАВНОСТ

Десетици илјади жени ги поплавија улиците во Австралија барајќи од државата да дејствува против сексуалното насилство и родовата нерамноправност. Ваквиот бран на протести избувна откако