РАМА: АЛБАНИЈА НЕМА ДА БИРА СТРАНА ВО СПОРОТ МЕЃУ МАКЕДОНИЈА И БУГАРИЈА

Односите меѓу Бугарија и Албанија се развиваат на добар начин, смета бугарскиот премиер Стефан Јанев, откако премиерите на двете земји разговараа за билатералните односи и

ДИМИТРОВ: БУГАРИЈА Е ТАА КОЈА ВО 21 ВЕК ВЕЛИ ДЕКА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК Е БУГАРСКИ ДИЈАЛЕКТ

Голем број земји членки на ЕУ, сметаат дека потребна е меѓувладина конференција и со С. Македонија и со Албанија, тоа е јасен знак дека треба

КАРАКАЧАНОВ ЈА ДОБИ НАГРАДАТА ЗА НАЈГОЛЕМ ЛУЗЕР НА ГОДИНАТА

Поранешниот министер за одбрана на Бугарија, Красимир Каракачанов ја доби наградата „Златен твор“. Оваа награда во Бугарија се доделува на најголемиот лузер на годината. Каракачанов

БУГАРИЈА „ПОД КЛУЧ“- ВО СЛЕДНИТЕ 10 ДЕНА СТРОГИ РЕСТРИКТИВНИ МЕРКИ

Рестриктивни мерки за десет дена се воведуваат низ Бугарија од понеделник, најави министерот за здравство на Бугарија, Костадин Ангелов на брифинг во Советот на министри.

КАРАКАЧАНОВ СО КАРТА НА САНСТЕФАНСКА БУГАРИЈА ЧЕСТИТАШЕ 8 МАРТ

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана, Красимир Каракачанов на својот Фејсбук профил со карта од Санстефанска Бугарија, во која влегува и Македонија честиташе 8 Март.