ПРАЗНИЧНА ПАУЗА И ОД ВАКЦИНИРАЊЕТО-ИМУНИЗАЦИЈАТА ПРОДОЛЖУВА ПО ВЕЛИГДЕН

За време на празниците кои следуваат Велигден и први мај нема да тече редовната вакцинација. Во деновите од петок до понеделник ќе има пауза, а

ПРИСТИГНАА 10.530 ДОЗИ НА ФАЈЗЕР, СЕ ОЧЕКУВААТ УШТЕ ТОЛКУ ЗА ШЕСТ ДЕНА

Откако вчера попладне во земјава пристигна првата пратка од Фајзер или вкупно 10 530 дози вакцини против ковид-19, следната доза треба да ја очекуваме за

ФАЈЗЕР И МОДЕРНА НЕ ПРИФАТИЛЕ ПОНАТАМОШНО ПРОУЧУВАЊЕ НА РИЗИЦИТЕ ОД ТРОМБОЗА

„Џонсон и Џонсон“ побара од конкурентите во индустријата за вакцини против коронавирус да ги здружат силите за да ги проучат ризиците од тромбоза, но „Фајзер“

ЕСЧП: ЗАДОЛЖИТЕЛНАТА ВАКЦИНАЦИЈА Е ЛЕГАЛНА И МОЖЕ ДА БИДЕ НЕОПХОДНА

Европскиот суд за човекови права пресуди дека задолжителната вакцинација е легална и може да биде неопходна во демократските општества. Пресудата доаѓа по заклучокот од некои

ДЕНЕС ВО СРБИЈА ПРИСТИГНУВА НОВА СЕРИЈА ВАКЦИНИ ОД „СИНОФАРМ“ И „ФАЈЗЕР“

Додека Македонија се подготвува за првиот ден од масовната вакцинација која започнува оваа недела, Србија на чекор до целосна вакцинација на населението, откако денес нашиот

СЗО ДЕНЕС ЌЕ ПРЕЗЕНТИРА СОЗНАИЈА ЗА ВАКЦИНИТЕ

Советодавниот одбор на Светска здравствена организација (СЗО) денеска ќе ги презентира најновите сознанија за вакцините против ковид-19, против ебола, против детска парализа и другите заразни

ВАКЦИНИТЕ ПРИСТИГНАА, ВАКЦИНАЦИЈАТА ПОЧНУВА В СРЕДА

Министерот за здравство Венко Филипче, заедно со членови на дипломатскиот кор во Македонија, преставници на СЗО, УНИЦЕФ и регионалната канцеларија на ОН, утрово на Меѓународниот аеродром ги пречека првите вакцини, 24.000 дози од АстраЗенека.