ПО ЗАЕВ, И ФИЛИПЧЕ ЈА ПРИМИ ВАКЦИНАТА НА „СИНОФАРМ“

Денеска во спортската сала „Борис Трајовски“, по Зоран Заев, се вакцинираше и министерот за здравство Венко Филипче, користејќи вакцина од кинескиот производител „Синофарм“. – „Денеска

ПРИСТИГНАА КИНЕСКИТЕ ВАКЦИНИ, ФИЛИПЧЕ ЌЕ СЕ ВАКЦИНИРА СЛЕДНАТА НЕДЕЛА

Со пристигање на вкупно 200.000 вакцини на „Синофарм“, по велигденските празници и официјално ќе започне масовна имунизација на населението. „Граѓаните треба да се пријават на

ФИЛИПЧЕ: ПРИСТИГНАА 200.000 ДОЗИ НА ВАКЦИНИ ОД СИНОФАРМ, ВТОРНИК ЗАПОЧНУВА МАСОВНАТА ИМУНИЗАЦИЈА

Утрово пристигнаа 200.000 дози на вакцини од производителот Синофарм обезбедени во директни преговори со производителот. Со овие вакцини ќе се овозможи масовна имунизација на македонското

ПРИСТИГНАА 200.000 ВАКЦИНИ ОД „СИНОФАРМ“

Пристигнаа 200.000 вакцини од кинеската компанија Синофарм. Пред поликлиниката Јане Сандански ги пречекаа министерот за здравство Венко Филипче и амбасадорот на Кина во Република Северна

ФИЛИПЧЕ: ВАКЦИНИТЕ ОД КИНА ТРЕБА ДА СТИГНАТ ДО 1 МАЈ

Кинеските вакцини утре треба да тргнат од Пекинг кон Истанбул, најави денеска министерот за здравство, Венко Филипче. Вакцините во петок од Истанбул ќе се транспортираат

ОД 14 МАЈ ПАТУВАЊЕ ВО ГРЦИЈА СО СЕРТИФИКАТ ЗА ВАКЦИНАЦИЈА ИЛИ НЕГАТИВЕН ПЦР ТЕСТ

Нашата држава веќе има изготвено сертификат со посебен код кој ќе послужи на граѓаните да патуваат во Грција, изјави министерот за здравство Венко Филипче. Според

НАД 26.000 ЛИЦА ВАКЦИНИРАНИ ПРОТИВ КОВИД, ИНТЕРЕСОТ РАСТЕ

Според онлајн платформата kovid19vakcinacija.mk, досега вакцината ја примиле 26.014 граѓани, додека на самата страна се пријавени околу 154.000 граѓани. Според министерот за здравство, Венко Филипче,

ФИЛИПЧЕ: „АСТРАЗЕНЕКА“ НЕМА ДА СЕ ДАВА НА ЛИЦА ПОМЛАДИ ОД 60 ГОДИНИ

Како резултат на ставот на Европската агенција за лекови (ЕМА), министерот за здравство Венко Филипче го промени планот за вакцинирање со „АстраЗенека“. Тоа значи дека

1 2 3 10