ФИЛИПЧЕ: ВАКЦИНИТЕ ОД КИНА ТРЕБА ДА СТИГНАТ ДО 1 МАЈ

Кинеските вакцини утре треба да тргнат од Пекинг кон Истанбул, најави денеска министерот за здравство, Венко Филипче. Вакцините во петок од Истанбул ќе се транспортираат

ОД 14 МАЈ ПАТУВАЊЕ ВО ГРЦИЈА СО СЕРТИФИКАТ ЗА ВАКЦИНАЦИЈА ИЛИ НЕГАТИВЕН ПЦР ТЕСТ

Нашата држава веќе има изготвено сертификат со посебен код кој ќе послужи на граѓаните да патуваат во Грција, изјави министерот за здравство Венко Филипче. Според

НАД 26.000 ЛИЦА ВАКЦИНИРАНИ ПРОТИВ КОВИД, ИНТЕРЕСОТ РАСТЕ

Според онлајн платформата kovid19vakcinacija.mk, досега вакцината ја примиле 26.014 граѓани, додека на самата страна се пријавени околу 154.000 граѓани. Според министерот за здравство, Венко Филипче,

ФИЛИПЧЕ: „АСТРАЗЕНЕКА“ НЕМА ДА СЕ ДАВА НА ЛИЦА ПОМЛАДИ ОД 60 ГОДИНИ

Како резултат на ставот на Европската агенција за лекови (ЕМА), министерот за здравство Венко Филипче го промени планот за вакцинирање со „АстраЗенека“. Тоа значи дека

АКТИВНИ 21.891 СЛУЧАЈ, ФИЛИПЧЕ ВЕЛИ ДЕКА СЕ ЗАЛАГА ЗА ПОБРЗА ВАКЦИНАЦИЈА

Според вчерашната статиститка на Министерството за здравство, од направени 4.438 тестирања регистрирани се 1.302 нови случаи на Ковид-19, како и 626 оздравени пациенти и 51