Руска шпионажа во Бундестагот

Германското сојузно обвинителство покрена обвинение против германски државјанин кој е обвинет за шпионажа во корист на руската разузнавачка служба. Осомничениот, Јенс Ф, наводно собирал податоци

Германија по два месеци ги отвора училиштата и градинките

Стотици илјади студенти и деца во Германија се враќаат во училиштата и градинките за прв пат во рок од два месеци, иако се стравува од трет бран на коронавирус поради британскиот вид, пренесе АФП.

Во Германија од март брз корона тест за едно евро

Сите германски граѓани имаат можност да бидат тестирани за КОВИД-19 на нивно барање од март, според новата национална стратегија за тестирање. Министерот за здравство Јенс

Четиринаесет исламистички екстремисти уапсени во Германија и Данска

Четиринаесет лица уапсени во Данска и Германија под сомнение дека планирале експлозивен напад имале „екстремистички исламистички“ мотиви, соопштија данските специјални служби, цитирани од АФП.

Германија под строги мерки до 7. март

Како резултат на влошената состојба со коронавирусот, претставниците на германската федерална и провинциска влада одлучија да ги продолжат тековните строги мерки на затворање. „Ситуацијата со

Германија: 3.379 новозаболени од коронавирус

Германија регистрира 3.379 новозаболени од коронавирус, покажуваат податоците од Институтот „Роберт Кох“. Како последица од коронавирус починале уште 841 лице, а од почеток на пандемијата

Невиден феномен-Апокалиптичен „црвен“ снег во Германија (ВИДЕО)

Викендов во Германија метеоролозите очекуваат „црвен“ или „крвав“ снег. Екстремните временски услови ќе ја предизвикаат оваа необична метеоролошка појава, пренесува „СНА вести“. Ќе се состави

„Црвен снег“ ја чека Германија овој викенд

Мошне интересен феномен ја чека Германија за време на викендот. Метереолозите предвидуваат црвен или т.н. „крвав снег“, феномен што се појавува поради екстремни временски услови.

1 2 3 5