ВИДЕО: АНГЛИЈА ЈА ПОБЕДИ ГЕРМАНИЈА И СИ ГО ОТВОРИ ПАТОТ ДО ФИНАЛЕТО НА ЕП!

Фудбалерите на Англија се пласираа во четвртфиналето на Европското првенство, откако на „Вембли“ ја победија Германија со 2-0 (0-0). Избраниците на Герет Саутгејт ги казнија

ВИДЕО: ГЕРМАНИЈА ГО ДОБИ ПРВИОТ КВАНТЕН КОМПЈУТЕР ВО ЕВРОПА

Американскиот компјутерски гигант IBM го инсталираше првиот квантен компјутер во Европа, кој го претстави германската канцеларка Ангела Меркел. Компјутерот „Q System One“ е инсталиран во

ЕП ДЕН 5: ФРАНЦИЈА ГО ДОБИ ЕВРОПСКИОТ КЛАСИК, ПОРТУГАЛИЈА СЕ ИЗМАЧИ ВО БУДИМПЕШТА!

Петтиот ден на Европското првенство понуди две интересни пресметки од последната група Ф. Најочекуваниот натпревар од групната фаза се одигра во Минхен, каде што номинален

ШЕФОТ НА ГЕРМАНСКИТЕ РАЗУЗНАВАЧКИ СЛУЖБИ ПРЕДУПРЕДИ ЗА ЗГОЛЕМЕНАТА РУСКА АКТИВНОСТ

Главниот шеф на германското внатрешно разузнавање во Берлин, Томас Халденванг, предупредува за руската разузнавачка активност во Германија која значително е зголемена. Тој ја спореди активноста

ГЕРМАНИЈА ГО ИСТРАЖУВА ГУГЛ ЗА НЕЛОЈАЛНА КОНКУРЕНЦИЈА

Германската агенција за конкуренција Бундескартеламт во петокот започна постапка против „Гугл“ на „Алфабет АД“. да ги испита кршењата на законот на земјата за конкуренција, од

ГЕРМАНСКАТА ПОЛИЦИЈА РАЗБИ ЛАНЕЦ НА ОРГАНИЗИРАНА ТРГОВИЈА СО МИГРАНТИ

Германската полиција спроведе специјализирани акции во повеќе градови за борба против организираната трговија со мигранти, јави ДПА. Со почеток во 6 часот наутро по локално

1 2 3 11