КОЛКУ ЛУЃЕ ГЛЕДАА ЕВРОВИЗИЈА ОВАА ГОДИНА?

Околу 183 милиони луѓе го следеа овогодинешниот натпревар за песна на Евровизија, објавија во понеделникот организаторите од Европската радиодифузна унија (ЕБУ). Големото финале, одржано на

ГАРВАНЛИЕВ КАКО ВИСТИНКИ МОДЕН ГУРУ НА ТИРКИЗНИОТ ТЕПИХ

Македонскиот евровизиски претставник, Васил Гарванлиев на свеченото отворање за овогодинешната Евровизија се појави во елегантна и ексцентрична модна комбинација. Најголемиот детаљ кој дефинитивно го првилече

АКО НЕ МОЖЕТЕ ДА ИМ СЕ ПРИКЛУЧИТЕ, НАПРАВЕТЕ СИ САМИ: САД КРЕИРА СВОЈА ЕВРОВИЗИЈА!

„Ен-Би-Си“ од наредната година ќе започне да емитува меѓународно музичко натпреварување слично на „Евровизија“. Шоуто ќе го има оригиналното име „American Song Contest“, а ќе

ПРВАТА ПРОБА ЈА ТРГНА МАЛТА ОД ФАВОРИТСКАТА УЛОГА НА ЕВРОВИЗИЈА

Обложувалниците ширум светот ја ставија младата Дестини од Малта како фаворит на овогодинешната Евровизија по објавувањето на песните. Сепак, првата проба ја промени ситуацијата и

ПРВА СЦЕНСКА ПРОБА НА ВАСИЛ ГАРВАНЛИЕВ ПРЕД ЕВРОСОНГ (ВИДЕО)

Откако македонската евровизиска делегација пристигна во Ротердам, нашиот претставник Васил Гарванлиев имаше прилика да ги „испроба“ своите гласни жици и перформанс пред големиот настап, кој

ГАРВАНЛИЕВ ОТВОРЕНО: ПОДГОТВЕН СУМ ДА БИДАМ ГЛАСОТ НА ЛГБТ ОД МАКЕДОНИЈА

Овогодинешниот претставник на Македонија на Евросонг, Васил Гарванлиев, во интервју за британското списание „Atitude“, кажа дека е подготвен да биде гласот на ЛГБТ заедницата од

ПОРАДИ КОРОНАВИРУСОТ, АВСТРАЛИЈА НЕМА ДА НАСТАПИ НА ЕВРОВИЗИЈА

Австралиската СБС Телевизија потврди дека нивната претставничка Монтењ нема да можат да отпатува во Холандија на Евровизија, па затоа тие ќе го искористат нивниот live-on-tape