ФОН ДЕР ЛАЈЕН: ПРУГАТА ОД БЕЛГРАД ДО МАКЕДОНИЈА Е ЧЕКОР НАПРЕД

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, испрати писмо до претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Во писмото, таа му се заблагодарува за продуктивната средба

БОН АПЕТИТ: ОДОБРЕН ПРВИОТ ИНСЕКТ КОЈ МОЖЕ ДА СЕ КОРИСТИ ЗА ХАМБУРГЕРИ, ШЕЈКОВИ И БИСКВИТИ

Земјите членки на ЕУ постигнаа договор преку кој ларвите од брашно би можеле да бидат етикетирани како „иновативна храна“, безбедна за јадење, објави ЕК во

ДИМИТРОВ: БУГАРИЈА Е ТАА КОЈА ВО 21 ВЕК ВЕЛИ ДЕКА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК Е БУГАРСКИ ДИЈАЛЕКТ

Голем број земји членки на ЕУ, сметаат дека потребна е меѓувладина конференција и со С. Македонија и со Албанија, тоа е јасен знак дека треба

ЕП ГО ОДОБРИ ТРГОВСКИОТ ДОГОВОР СО ВЕЛИКА БРИТАНИЈА

Европскиот парламент го одобри трговскиот договор на ЕУ со Велика Британија по контроверзниот „Брегзит“, покажуваат резултатите од гласањето објавено утрово. За договорот гласаа 697 европратеници,

СПОРЕД ДИМИТРОВ ПОСТОИ „ПРОЗОРЕЦ НА МОЖНОСТ“ ДО ЈУЛИ ЗА ДАТУМ ЗА ПРЕГОВОРИ

Постои „Прозорец на можност“ Македонија до јули да добие датум за старт не преговорите со Европската унија. Ова го истакнал претседателот на владата задолжен за европски

ЕУ ПЛАНИРА ДА ЈА ЗАБРАНИ ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА ЗА НАДЗОР ВРЗ ЛУЃЕ

Европската комисија прави напори да ја забрани употребата на вештачка интелигенција која ги следи луѓето и го проценува нивното однесување. Во нацрт-законот кој ќе биде

ЕВРОПЕЈЦИТЕ САКААТ ДИГИТАЛНОТО ЕВРО ДА БИДЕ ДОВЕРЛИВО, БЕЗБЕДНО И ЕФТИНО

Граѓаните на еврозоната очекуваат дигиталното евро предложено од Европската централна банка – ЕЦБ да биде доверливо, безбедно и ефтино, според студијата претставена во средата, а

1 2 3 6