НАФТАЛИ БЕНЕТ Е НОВИОТ ИЗРАЕЛСКИ ПРЕМИЕР ОТКАКО ОСУМ ПАРТИИ ДОГОВОРИЈА КОАЛИЦИЈА ПРОТИВ НЕТАНЈАХУ

По 12 години, Израел ќе добие нов премиер откако израелските опозициски партии договорија формирање на коалициска влада. Јаир Лапид, лидерот на партијата Јеш Атид, објави

ООН: НАПАДИТЕ НА ИЗРАЕЛ ВО ГАЗА МОЖЕ ДА СЕ КАТЕГОРИЗИРААТ КАКО ВОЕНИ ЗЛОСТОРСТВА

Смртоносните воздушни напади на Израел врз Газа може да претставуваат воени злосторства доколку се покажат непропорционални. Ова го изјави Високиот комесар на ООН за човекови

ИЗРАЕЛ ВЛОЖУВА ШЕСТ МИЛИОНИ ЕВРА ВО ПРОИЗВОДСТВО НА КАНАБИС

Група израелски приватни инвеститори инвестираат шест милиони евра во производство на прво индустриски, а потоа и медицински канабис во областа Епаноми, близу Солун. Канабисот ќе

ИЗРАЕЛ НАД ГАЗА ФРЛИЛ 122 БОМБИ ЗА 25 МИНУТИ

Портпаролот на израелските вооружени сили Хидаи Зилберман изјави синоќа дека војската извршила друга фаза на систематско удирање на мрежата на тунели на палестинската радикална исламистичка

ЕРДОГАН ЈА ИСКРИТИКУВА АВСТРИЈА ЗА ПОДИГНАТОТО ИЗРАЕЛСКО ЗНАМЕ ВО ВИЕНА

Министерството за надворешни работи на Австрија го повика турскиот амбасадор Озан Чејхун, откако турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја навреди Виена за подигнување на израелското

РУСИЈА ИНСИСТИРА ДА ОРГАНИЗИРА СРЕДБА МЕЃУ ЛИДЕРИТЕ НА ИЗРАЕЛ И ПАЛЕСТИНА

Понудата на Русија во Москва да се сретне со лидерите на Израел и Палестина, Бенјамин Нетанјаху и Махмуд Абас, останува во сила, изјави заменик-министерот за