ВИДЕО: АСТРОНАУТИТЕ СЕ ВРАТИЈА НА ЗЕМЈАТА ВО ЛЕТАЛО НА „СПЕЈС-ЕКС“

Четворицата астронаути кои поминаа 160 дена на Меѓународната вселенска станица во капсула на „Спејс-Екс“ успешно се вратија на Земјата. Вчера наутро екипажот составен од тројца

ИЛОН МАСК ЗА ЕДЕН ДЕН ЗАГУБИ СКОРО 4 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ

Основачот на компаниите „Спејс-Екс“ и „Тесла“, Илон Маск за еден ден загуби речиси четири милијарди долари, покажува „Индексот на милијардери Блумберг“. Според податоците, богатството на

ИЛОН МАСК НУДИ 100 МИЛИОНИ ДОЛАРИ ЗА ОТСТРАНУВАЊЕ НА ЈАГЛЕРОД ОД АТМОСФЕРАТА

Американскиот милијардер и технолошки-гуру, Илон Маск, понуди награда од 100 милиони долари за пронаоѓање на ефикасен систем преку кој ќе се отстрани јаглеродниот диоксид од

ЕКИПАЖОТ НА „СПЕЈС-ЕКС“ ПРИСТИГНА НА МЕЃУНАРОДНАТА ВСЕЛЕНСКА СТАНИЦА

Новиот екипаж пристигна денеска на Меѓународната вселенска станица по успешното лансирање на искористената ракета на приватната американска компанија „Спејс-Екс“. Капсулата „Dragon“ успешно пристигнала на Меѓународната

„СПЕЈС-ЕКС“ СО ВЕЌЕ КОРИСТЕНА РАКЕТА ПРАТИ ЧЕТИРИ АСТРОНАУТИ НА МВС

„Спејс-Екс“ на Илон Маск лансираше веќе користена ракета и капсула со четворица астронаути од Флорида и цели кон Меѓународната вселенска станица (МВС). Во капсулата „Dragon“,

„НЕУРАЛИНК“ ОВОЗМОЖУВА КОНТРОЛА НА ТЕЛЕФОНОТ СО МОЗОЧЕН ИМПЛАНТ

Откако компанијата „Неуралинк“ му прикажа на светот како еден мозочен имплант може да создаде врска помеѓу мајмун и видеоигра, сега нивната наредна цел е да