Стотици ученици киднапирани при напад на училиште во Нигерија

Стотици ученици се киднапирани во северозападната држава Замфара, пренесуваат „Би-Би-Си“. Најмалку 300 ученици се киднапирани утрово, велат наставниците од училиштето. Гласноговорникот на гувернерот на државата