ЖЕНА СО ХИВ БИЛА ПОЗИТИВНА НА КОВИД ЦЕЛИ 216 ДЕНА-ВИРУСОТ ВО НЕА ПРЕТРПЕЛ 30 МУТАЦИИ

Една нова студија, објавена како препечаток на medRxiv, открива детали за случајот на жена со ХИВ, која имала коронавирус 216 дена. Истражувањето открило дека вирусот

СЗО ПОИНАКУ ЌЕ ГИ ИДЕНТИФИКУВА ВАРИЈАНТИТЕ НА КОВИД

Светската здравствена организација се одлучи на поразличен начин да ги именува варијантите на коронавирусот, па ги замени најпознатите варијанти со грчки букви. Според новото правило,

ИНДИЈА ЗАБЕЛЕЖА РЕКОРДНИ 115.736 НОВИ СЛУЧАИ ВО ЕДЕН ДЕН

Бројот на инфекции со коронавирус во Индија на дневна основа достигна 115.736 случаи, според податоците собрани од Националното Министерство за здравство и семејна грижа. Вкупниот

Еве кои групи не ќе може да ја примат вакцината „Спутник V“

Руската вакцина, Спутник V, на Институтот за научно истражување „Гамалеја“ е првата вакцина против коронавирусот која беше регистрирана. Вакцината е базирана на платформа на хумани