СНЕГ ВО МАВРОВО И НА ПЛАНИНСКИТЕ ПРЕМИНИ БУКОВО И СТРАЖА

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози. Снег врне во Маврово и на планиските премини Буково и Стража.  Интензитетот на сообраќај

СЕРИЈА ЗЕМЈОТРЕСИ ГО ПОГОДИЈА МАВРОВО, НАЈСИЛНИОТ СО ЈАЧИНА ОД 4.6 СТЕПЕНИ

Жителите на Маврово се навикнати на повремени земјотреси, но беа изненадени од серијата интензивни потреси со јачина од над 4 степени кои синоќа ги остави без сон.

Доцна синоќа земјотрес почувствуван во нашата држава

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22:43 часот е почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово, соопшти денеска Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Нормализиран сообраќајот на патот Маврово – Дебар

Патниот правец Маврово – Дебар е нормализиран и прооден за сообраќај за сите типови на возила, соопштија  утринава од АМСМ. Вчера поради безбедносни причини поради