(ВИДЕО) Првите снимки од Марс што ги направи „Истрајност“

НАСА објави несекојдневна и воедно снимка која е надвор од оваа планета. Слетувањето на роверот „Истрајност“ беше во четвртокот, а сега јавноста може да ги

Роверот Персевиренс утре слетува на Марс во потрага по древен живот

„Персевиренс“, досега најсофистицираниот ровер на НАСА, се очекува да слета на површината на Марс во четврток, 18 февруари, околу 15:55 часот. Роверот патува низ вселената

Сондата на Кина испрати видео од Марс (ВИДЕО)

Кинеската вселенска агенција објави видео од нејзината сонда, која успешно влезе во орбитата на Марс пред само неколку дена, како дел од амбициозната вселенска мисија, пренесе АФП.

НАСА објави „филмски“ трејлер за роверот што ќе слета на Марс

Роверот „Perseverans“ ќе пристигне на површината на Марс за неколку месеци, а американската вселенска агенција НАСА одлучи да објави трејлер видео по тој повод. НАСА