ДЕТЕКТИРАНИ ПРИРОДНИ РАДИОСИГНАЛИ НА ВЕНЕРА

За жал не станува збор за никаков вид на вонземјани, туку показател на влијанието на Сончевата активност врз јоносферата на Венера. Леталото „Паркер“ на американската

ВИДЕО: АСТРОНАУТИТЕ СЕ ВРАТИЈА НА ЗЕМЈАТА ВО ЛЕТАЛО НА „СПЕЈС-ЕКС“

Четворицата астронаути кои поминаа 160 дена на Меѓународната вселенска станица во капсула на „Спејс-Екс“ успешно се вратија на Земјата. Вчера наутро екипажот составен од тројца

ВИДЕО: ВАКА ИЗГЛЕДА ИЗГРЕЈСОНЦЕТО ГЛЕДАНО ОД МЕСЕЧИНАТА

Ирскиот режисер Шан Дорен направи име за себе по тоа што прави неверојатни видеа од вселената. Неодамна тој направи видео од Марс благодарение на податоците

ХЕЛИКОПТЕРОТ „INGENUITY“ ЈА НАПРАВИ ПРВАТА ФОТОГРАФИЈА ВО БОЈА ОД МАРС

Малиот хеликоптер на НАСА, Ingenuity, кој ги обавува своите пробни летови на Марс, ги испрати своите први уникатни фотографии од Црвената планета, назад до Земјата.

„СПЕЈС-ЕКС“ СО ВЕЌЕ КОРИСТЕНА РАКЕТА ПРАТИ ЧЕТИРИ АСТРОНАУТИ НА МВС

„Спејс-Екс“ на Илон Маск лансираше веќе користена ракета и капсула со четворица астронаути од Флорида и цели кон Меѓународната вселенска станица (МВС). Во капсулата „Dragon“,

ХЕЛИКОПТЕРОТ НА НАСА ГО ОСТВАРИ И СВОЈОТ ВТОР ЛЕТ (ФОТО)

Уште еден голем успех за човештвото откако минијатурниот хеликоптер „Ingenuity“ по втор пат успешно леташе над површината на Марс. Овој втор лет се случува само

РОВЕРОТ „PERSERVERANCE“ ПРОИЗВЕДЕ КИСЛОРОД ОД ЈАГЛЕРОДЕН ДИОКСИД НА МАРС

Инструмент кој беше на роверот „Perserverance“ произведе кислород од јаглероден диоксид од атмосферата на Марс. По летот со хеликоптер на Марс, ова е втората успешна

1 2 3 5