(ВИДЕО) Првите снимки од Марс што ги направи „Истрајност“

НАСА објави несекојдневна и воедно снимка која е надвор од оваа планета. Слетувањето на роверот „Истрајност“ беше во четвртокот, а сега јавноста може да ги

„Персевиренс“ слета на Марс и ја започна својата мисија

Роверот „Персевиренс“ на НАСА, се проби низ атмосферата на Марс и успешно слетал на дното на еден кратер, потврди американската вселенска агенција. Локацијата каде што

Студија на Харвард тврди дека диносаурусите биле убиени од комета

Дури и по милиони години, причината за изумирањето на диносаурусите е една од најголемите мистерии. Ново истражување открива дека диносаурусите на Земјата можеби биле убиени

Роскосмос работи на чудо од воз кое ќе работи без машиновозач

Институтот за термичка технологија во Москва, кој е дел од вселенската корпорација „Роскосмос“, дизајнираше воз „Маглев“ што може да работи без машиновозач. „Маглев“ е железнички

„Сотник“ е новото одело кое ќе ги чува руските војници

Новото заштитно одело од четврта генерација, „Сотник“, ќе биде полесно за носење и опремено со сите потребни системи за извидништво и комуникација. Овој футуристички оклоп

Фејсбук планира да пушти смарт часовник со здравствени функции

Фејсбук го проширува својот бизнис во повеќе пазари, наредниот е во категоријата на преносни уреди. По уредот за виртуелна реалност, следи смарт часовник кој планираат

Данска го гради првиот енергетски остров во светот

Изградбата на гигатнски остров кој ќе обезбедува доволно енергија за три милиони домаќинства беше одобрена од страна на данските политичари. Енергетскиот остров ќе биде голем

Разговарајте со пријателите во виртуелна реалност преку Месенџер

Корисниците кои поседуваат Oculus VR уред, ќе можат да го користат Месенџер на Фејсбук да разговараат со пријателите во виртуелна реалност. „Од оваа недела почнува