ТАИКВОНДО ТРУДНИЦА ВО ОСМИ МЕСЕЦ ОСВОИ ЗЛАТЕН МЕДАЛ ВО НИГЕРИЈА

Нигериската атлетичарка Аминат Идрес го зеде златниот медал на Националниот спортски фестивал што се одржа во нејзината земја, доминирајќи во својата категорија во дисциплината „Помсае“

Стотици ученици киднапирани при напад на училиште во Нигерија

Стотици ученици се киднапирани во северозападната држава Замфара, пренесуваат „Би-Би-Си“. Најмалку 300 ученици се киднапирани утрово, велат наставниците од училиштето. Гласноговорникот на гувернерот на државата