ОБЕДИНЕТИТЕ АРАПСКИ ЕМИРАТИ ИСПРАЌААТ РОВЕР НА МЕСЕЧИНАТА

Фирмата за истражување на Месечината „ИСпејс“ објави дека следната година на Месечината ќе пренесе летало без екипаж на Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), откако оваа заливска

РОВЕРОТ НА „НАСА“ НАПРАВИ НЕВЕРОЈАТНА ФОТОГРАФИЈА НА МАРС

НАСА на социјалната мрежа Твитер објави нови фотографии кои ги направил роверот „Perseverance“, а кои ги изнеадија корисниците на мрежата, не можејќи да поверуваат дека

Роверот на НАСА однесе 11 милиони имиња на Марс

Кога роверот „Perseverance“ безбедно ја допре површината на Марс, внатре во кратерот Језеро, на 18 февруари 2021 година, тоа беше исто така безбедно слетување за скоро 11 милиони имиња на бродот.

Роверот Персевиренс утре слетува на Марс во потрага по древен живот

„Персевиренс“, досега најсофистицираниот ровер на НАСА, се очекува да слета на површината на Марс во четврток, 18 февруари, околу 15:55 часот. Роверот патува низ вселената