(ВИДЕО) Авион и автомобил се судрија во Калифорнија

Калифорнија имаше можност да види несекојдневна глетка откако се судрија авион и автомобил на автопатот близу аеродромот Ливермор. Пистата на аеродромот во Ливермор е паралелна

(ВИДЕО) Во САД, замрзнато езеро е претворено во авионска писта

Замрзнатото езеро Винипесоки е претворено во писта годинава поради силната зима на североистокот на САД, објавија властите на американската сојузна држава Њу Хемпшир.

Победа за животот во Вирџинија, укината смртната казна

Американската сојузна држава Вирџинија ја укина смртната казна, откако пратениците од двата дома го усвоија законот за нејзино укинување. Тој е испратен на потпис до

Ердоган цели кон подобрување на односите со САД

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердгоан, нагласи дека заедничките интереси на Турција и САД далеку ги надминуваат нивните разлики. Тој сака да оствари подобра соработка со

Постигнато привремено решение со Иран за нуклеарната програма

Генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија, Рафаел Гроси, по враќањето од Техеран изјави дека е постигнато привремено решение со иранските власти. Инспекциите од

Американки се облекле како млади баби за да се вакцинираат преку ред

Две млади „баби“ од Флорида се маскирале во стари жени со цел да го измамат здравствениот систем и да ја добијат втората доза вакцина. Канцеларијата

САД на чело со Бајден повторно дел од Парискиот климатски договор

САД и официјално се приклучи на Договорот за климата во Париз, а администрацијата на Бајден најави драстично намалување на штетните емисии на гас во следните три децении, пренесува Ројтерс.

„Персевиренс“ слета на Марс и ја започна својата мисија

Роверот „Персевиренс“ на НАСА, се проби низ атмосферата на Марс и успешно слетал на дното на еден кратер, потврди американската вселенска агенција. Локацијата каде што

1 2 3 16