Шпанија го отстрани последниот споменик од диктаторот Франко

Споменикот на генералот Франциско Франко, последниот споменик на поранешниот диктатор на Шпанија, е отстранет од шпанскиот град Мелилја, во Северна Африка, јави шпанската новинска агенција

(ВИДЕО) Авион и автомобил се судрија во Калифорнија

Калифорнија имаше можност да види несекојдневна глетка откако се судрија авион и автомобил на автопатот близу аеродромот Ливермор. Пистата на аеродромот во Ливермор е паралелна

Победа за животот во Вирџинија, укината смртната казна

Американската сојузна држава Вирџинија ја укина смртната казна, откако пратениците од двата дома го усвоија законот за нејзино укинување. Тој е испратен на потпис до

Ердоган цели кон подобрување на односите со САД

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердгоан, нагласи дека заедничките интереси на Турција и САД далеку ги надминуваат нивните разлики. Тој сака да оствари подобра соработка со

СЗО: Очекуваме пандемијата да заврши на почеток на следната година

Една година по избивање на пандемијата, светот за време на ваквата криза се соочува со кршење човековите права, оцени генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш.

1 2 3 36