КИМ ЏОНГ УН ПОГУБИ СЛУЖБЕНИК БИДЕЈЌИ СЕ ЖАЛЕЛ ОД ОБЕМОТ НА РАБОТА

Ким Џонг Ун егзекутирал службеник на севернокорејската влада откако неговиот сектор имал неколку видео повици, со постојани поплаки за обемот на работата, пренесуваат британските медиуми.

СЕВЕРНА КОРЕЈА НЕМА ДА УЧЕСТВУВА НА ОЛИМПИСКИТЕ ИГРИ ВО ТОКИО

Севернокорејското министерство за спорт соопшти дека оваа година земјата нема да учествува на Олимписките игри во Токио за да ги заштити спортистите од пандемијата на коронавирус, објави Гардијан.

САД, ЈАПОНИЈА И Ј.КОРЕЈА НА ДИСКУСИЈА ЗА ДЕНУКЛЕРИЗАЦИЈА НА С.КОРЕЈА

Џо Бајден и неговата администрација соработуваат заедно со Јапонија и Јужна Кореја со цел да се постигне договор околу „денуклеризација на Северна Кореја. Советникот на

Американски суд пресуди дека С.Кореја треба да плати 2,3 милијарди за настаните од 1968

Американски сојузен суд пресуди дека Пјонгјанг треба да плати 2,3 милијарди долари отштета и камати за екипажот на воениот брод УСС Пуебло, кои севернокорејските сили

Руски дипломати се враќаат од Северна Кореја со рачно туркана количка

Група руски дипломати и нивните семејства направија невообичаен излез од Северна Кореја со рачни туркани колички поради строгите ковид мерки, информира Би-Би-Си.

Северна Кореја украла криптовалути од 316 милиони долари за нуклеарна програма

Северна Кореја украла над 316 милиони долари криптовалути од 2019 година преку сајбер напади за финансирање на нејзината нуклеарна и балистичка програма, се вели во