ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ПЕНДАРОВСКИ ГО ЧЕСТИТА ВЕЛИГДЕН

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска

ПЕНДАРОВСКИ: ОБВИНЕТИТЕ ОД 27 АПРИЛ ТРЕБА ДА ОДГОВАРААТ ЗА ПРЕТЕПУВАЊЕ, НЕ ЗА ТЕРОРИЗАМ

Луѓето кои влегоа во Собранието на 27 април не се терористи и казните се преголеми, поради што треба да има повторно отворање на случајот, рече

ЧЕСТИТКА ОД ПЕНДАРОВСКИ ПО ПОВОД МЕЃУНАРОДНИОТ ДЕН НА РОМИТЕ

Претседателот Стево Пендаровски по повод 8 Април ‒ Меѓународниот ден на Ромите, упати честитка до припадниците на ромската заедница. –„Дозволете ми да ви го честитам

ПЕНДАРОВСКИ: СРАМ ЗА ЗЕМЈАТА Е ДА СЕ ВАКЦИНИРААТ ГРАЃАНИТЕ ВО СРБИЈА

Тоа што немаше вакцини, па граѓани изминатиот викенд масовно одеа во Србија да се вакцинираат, е срам за државата, рече претседателот Стево Пендаровски по седницата

ОТВОРЕНА ПРВАТА ШКОЛА ЗА ПОЛИТИКИ ПРИ ПРЕТСЕДАТЕЛСКИОТ ЦЕНТАР ЗА ПОЛИТИЧКО ОБРАЗОВАНИЕ

Денеска во Кабинетот на претседателот беше отворена првата Школа за политики при Претседателскиот центар за политичко образование, којашто ќе се одржи почнувајќи од претстојниот викенд

ПЕНДАРОВСКИ УЧЕСТВУВАШЕ НА КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА УПРАУВАЊЕ СО КРИЗИ

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на конференцијата  „Подобрен капацитет за превенција на несреќи и управување со кризи на локално ниво“ која се одржа во

ПЕНДАРОВСКИ СЕ СРЕТНА СО НОВОИМЕНУВАНИТЕ МАКЕДОНСКИ АМБАСАДОРИ

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими новоименуваните амбасадори на Република Македонија пред заминување во странските држави кадешто ќе ги извршуваат своите дипломатски должности. На средбата

Средба на Пендаровски со стопанските комори од Платформата за јавно-приватен дијалог

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими претседателите на четирите стопански комори коишто се дел од Платформата за јавно-приватен дијалог. На средбата, претседателите на коморите на претседателот Пендаровски му

Средба на Пендаровски со претставници на „Полио Плус“

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими претставници на граѓанската организација „Полио Плус – движење против хендикеп“. Соговорниците на средбата разговараа за можните заеднички проекти во рамки