ФОН ДЕР ЛАЈЕН: ПРУГАТА ОД БЕЛГРАД ДО МАКЕДОНИЈА Е ЧЕКОР НАПРЕД

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, испрати писмо до претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Во писмото, таа му се заблагодарува за продуктивната средба

ФОН ДЕР ЛАЈЕН: ЕУ МОМЕНТАЛНО НЕМА ВАКЦИНИ ЗА СИРОМАШНИТЕ ЗЕМЈИ

Претседателката на Европската комисија, Урсула Фон дер Лајен, вели дека во моментов ЕУ не може да донира вакцини против коронавирусот на посиромашните земји. „Постои голем

ЕК ПРЕДЛАГА СОЗДАВАЊЕ НА ДИГИТАЛНИ СЕРТИФИКАТИ ЗА ДВИЖЕЊЕ ВНАТРЕ ВО ЕУ

Европската комисија предложи „издавање на зелени дигитални сертификати“ со цел да се олесни движењето во рамките на ЕУ. Претседателката на ЕК, Урсула Фон дер Лајен

Фон дер Лајен призна дека згрешиле во снабдувањето со вакцини

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, ги призна грешките на Брисел во процесот на одобрување и вакцинирање на населението во ЕУ. Сепак, таа

Шолц: Фон дер Лајен е виновна за неуспехот да се набават вакцини

Германскиот вицеканцелар, Олаф Шолц, употребувајќи вулгарни зборови ја критикувал претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лајен. Овие критики биле упатени поради проблемите со набавката на

Фон дер Лајен до „АстраЗенека“: Испорачајте ги вакцините!

Урсула фон дер Лајен, претседателката на Европската Комисија, побара од „АстраЗенека“ да ги достави договорените испораки. Според портпаролот на ЕК, фон дер Лајен го испорачала