Шпанија го отстрани последниот споменик од диктаторот Франко

Споменикот на генералот Франциско Франко, последниот споменик на поранешниот диктатор на Шпанија, е отстранет од шпанскиот град Мелилја, во Северна Африка, јави шпанската новинска агенција

Полицијата во Шпанија уапси рапер кој се забарикадирал на универзитет

Шпанската полиција уапси рапер кој се забарикадирал на универзитет откако беше осуден на девет месеци затвор за известување на Твитер, пренесе АФП. Случајот предизвика дебата

Парламентарни избори во Каталонија – за и против отцепување од Шпанија

Отворени се избирачките места на парламентарните избори во Каталонија, каде што се соочуваат поборниците и противниците на автономната покраина со 7,5 милиони жители. Мадрид се

Каталонија ги олеснува мерките, Шпанија „полесно дише“

Каталонија ќе ублажи некои од рестриктивните мерки следната недела, објави локалната власт. Ова значи дека ќе бидат отворени спортските сали, кафулињата и рестораните. „Веруваме дека

Жена во Шпанија убедена дека снегот е вештачки-„Ова не е снег, туку пластика“

По интензивната и историска снежна бура „Филомена“, која е регистрирана во Шпанија, социјалните мрежи се исполнети со стотици слики од шпанските улици целосно прекриени во